Climate scale-up Sensorfact pozyskuje 13 milionów euro, aby uczynić przemysł bardziej zrównoważonym

Firmy inwestycyjne FORWARD.one, Korys i SET Ventures zainwestowały w organizacje Sensorfact z siedzibą w Utrechcie. Sensorfact pomaga firmom z branży produkcyjnej zaoszczędzić do 15% na rachunkach za energię dzięki inteligentnemu zarządzaniu energią i poradom dotyczącym oszczędzania energii.

We wcześniejszej rundzie inwestycyjnej w 2021 roku Sensorfact zdołał pozyskać 3,7 mln euro m.in. od FORWARD.one i Korys, firmy inwestycyjnej założonej przez belgijską rodzinę biznesową Colruyt. Obecnie SET Ventures również łączy siły z utrechckim scale-upem. SET Ventures jest znany z koncentracji na transformacji energetycznej.

Firma Sensorfact, założona w 2016 roku, opracowała inteligentny system zarządzania energią (IEMS). Dzięki bezprzewodowemu sprzętowi i oprogramowaniu typu plug-and-play, przemysłowe MŚP mogą łatwo uzyskać dostęp i szczegółowo monitorować swoje zużycie energii, zmniejszyć je za pomocą ukierunkowanych działań i zintegrować je z coraz bardziej rygorystycznymi raportami energetycznymi. Sensorfact ma ponad 600 klientów w ponad 25 krajach w Europie: głównie w Holandii, Włoszech, Belgii i Niemczech. Sensorfact zatrudnia obecnie ponad 70 osób.

Table of contents

  Regulacje prawne i ceny energii

  W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła pakiet „fit for 55”, którego celem jest osiągnięcie w 2030 roku redukcji emisji CO2 o 55% w stosunku do poziomów z 1990 roku. W związku z tym firmy muszą radzić sobie z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami. W ostatnim roku gwałtownie wzrosły również ceny energii, osiągając rekordowy poziom w grudniu ubiegłego roku.

  „Rachunek za energię jest jednym z największych kosztów, z jakimi borykają się firmy z branży produkcyjnej, zwłaszcza przy obecnych cenach energii” – mówi prezes Pieter Broekema. „Ponadto, ze względu na szerokie zainteresowanie zmianami klimatycznymi, istnieje coraz więcej europejskich regulacji, do których firmy muszą się dostosować. Dzięki naszej technologii, firmy mogą upiec te dwie pieczenie na jednym ogniu”.

  Broekema kontynuuje: „Firmom często brakuje odpowiedniego wglądu w ich zużycie energii, co jest niezbędne, aby zmniejszyć zużycie, a tym samym zachować zgodność z przepisami. Zaczynamy od dostarczenia naszego sprzętu pomiarowego, który klienci mogą łatwo zainstalować samodzielnie, a który zapewnia wgląd w dane. Nasze branżowe algorytmy pomagają następnie zidentyfikować oszczędności energii. Ustalenia te są uzupełniane przez naszych ekspertów energetycznych, którzy pomagają w realizacji.”

  Jak zostanie wykorzystany kapitał

  Pozyskany kapitał zostanie wykorzystany na dalszy rozwój produktów oraz na ekspansję w regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria). Biuro w Berlinie zostało otwarte w tym roku, aby ułatwić ten obszar wzrostu.

  „Od samego początku byliśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do Pietera i jego zespołu, wzrostu, który realizują i wpływu, jaki tworzą dzięki swojemu energetycznemu wglądowi i doradztwu” – mówi Frederik Gerner, Partner w FORWARD.one. „Dlatego weszliśmy do tej rundy jako istniejący inwestor oferujący pełne wsparcie i z niecierpliwością czekamy na kolejny krok w rozwoju Sensorfact”.

  „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze zdolności Sensorfact do oferowania swoich rozwiązań na nowych rynkach, jak również z ciągłego ulepszania i rozszerzania swoich produktów” – mówi Loïc de Schaetzen, Dyrektor Inwestycyjny w Korys. „Jesteśmy również przekonani, że firma nadal posiada znaczny potencjał wzrostu, który my w Korys chcemy nadal wspierać”.

  Julia Padberg, Principal z SET Ventures dodaje: „Znamy Pieter i jego zespół od lat i jesteśmy pod wrażeniem ostatnich postępów w szybkim przekonywaniu klientów w grupie docelowej, a tym samym wnoszeniu realnego wkładu w efektywność energetyczną. SET jest bardzo podekscytowany możliwością uczynienia Sensorfact europejskim liderem.”

  Do tej pory firma z Utrechtu osiągnęła oszczędności na poziomie około 100 GWh. Jest to odpowiednik rocznego zużycia energii przez ponad 30 000 gospodarstw domowych. Jeśli to zależy od Broekema, to jest to dopiero początek: „Chcemy stać się największym dostawcą usług w zakresie zarządzania energią w przemyśle. Z ponad 370 000 europejskich MŚP, rynek jest ogromny.”

  Jeśli chodzi o rozwój produktów, Sensorfact chce przede wszystkim zwiększyć wybór dostępny dla swoich klientów. Oprócz pomiaru energii elektrycznej, gazu i wody, Sensorfact chce teraz rozszerzyć się również o czujniki pary i temperatury oraz czujniki wibracji do konserwacji predykcyjnej. Dzięki temu klienci będą mieli coraz bardziej kompleksowy obraz zużycia energii.

  FORWARD.one

  FORWARD.one to fundusz venture capital skoncentrowany na high-tech (głównie hardware) i jest inwestorem w Sensorfact od 2019 roku. FORWARD.one zarządza 170 mln euro w ramach wielu funduszy, inwestując w robotykę, półprzewodniki, fotonikę, czujniki, wirtualną/rozszerzoną rzeczywistość, biomanufacturing i technologię audio. FORWARD.one został założony przez zespół odnoszących sukcesy ludzi biznesu/inżynierów i profesjonalistów finansowych z szerokim doświadczeniem na rynkach prywatnych i publicznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.forward.one.

  Korys

  Korys jest firmą inwestycyjną założoną przez rodzinę Colruyt. Obecnie firma zarządza aktywami o wartości ponad 5 mld euro. Korys zarządza udziałami w prywatnych firmach i zawsze podejmuje decyzje inwestycyjne z długoterminowej perspektywy, biorąc pod uwagę ścisłe kryteria ekonomiczne (Profit), społeczne (People) i ekologiczne (Planet). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.korys.be.

  SET Ventures

  SET Ventures z siedzibą w Amsterdamie od 2007 roku inwestuje w europejskie firmy technologiczne, które mają wpływ na transformację systemu energetycznego. SET kładzie nacisk na inwestowanie w inteligentne firmy usługowe w różnych sektorach, które stają się obecnie częścią czystego i inteligentnego systemu energetycznego przyszłości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.setventures.com.